uçuk-nasıl-geçer

UÇUK NASIL GEÇİRİLİR?

Özellikle kadınların sorunlarından biri olan uçuk nasıl geçirilir? Yüz güzelliğine önem veren kadınlar yüzlerinin pürüzsüz ve mükemmel olmasını ister. Küçücük bir sivilce bile kadınları psikolojik olarak etkiler. Bu durumu erkekler pek kafaya takmasa da kadınlar için büyük bir sorundur.

Uçuk Nedir? Uçuğu Tanıyalım

Uçukherpes simpleks virüsüne bağlı olarak ortaya çıkan ve dudak, ağız veya diş etinde yaralar ile ortaya çıkan bir mikrobik enfeksiyondur. Tıp literatüründe oral herpes ya da herpes labialis olarak da isimlendiri lir .PEKİ NASIL GEÇER?

Dudak ve çevresinde ortaya çıkan uçuk, cilt enfeksiyonu olarak bilinir. Aynı zamanda da simpleks isimli virüstür. Virüs ilk olarak dudak ve çevresinde görünür daha sonra ise ağız içerisinde yaralara da sebep olabilir. İlk aşamada virüs, cilt içerisine giriş yaparak yaralara sebep olur fakat kişi bazı durumda yaralardan haberdar olmayabilir. Daha sonra ise virüsün pasif dönemi başlar. Omurga içerisine yuvalanan virüs sinir dokusunda düzenli aralıklarda üreyerek pasif hale gelir. Eğer kişi başta stres ve üzüntü olmak üzere kendini iyi hissetmediği zaman virüs harekete geçer ve uçuklara sebep olur.

Uçuk Belirtileri Nelerdir?

Birçok kişi sadece yaranın varlığından haberdar olur ve uçuk olduğunu anlar. Fakat bazı durumlarda kişilerde ağır rahatsızlıklara sebep olabilmektedir. U çuk başlıca belirtileri, boğazda ağrı, yüksek ateş, aşırı halsizlik ve yorgunluk, şakaklardan vuran ağrı, kaslarda ağrı, yutma anında zorlanma ve sinirlilik başta gelen belirtilerdir.

uçuk yarası

Uçuk Oluşmaması İçin Ne Yapmalıyız?

Başta yoğurt, elma sirkesi ve lahana turşusunu yemek menülerine ekleyelim. Bu 3 gıda uçuğu önleyen başlıca besinler arasında gelmektedir. Uçuğun en büyük düşmanı E vitaminidir, sofralardan tatlı patates, badem, ıspanak ve zeytinyağını mutlaka bulunduralım. Cildi yenilemeye ve temizlemeye yardımcı olan C vitamini düzenli olarak tüketmeliyiz. Portakal ve kırmızıbiberi yemeklerinizde bulundurun. Aloe Vera jeli ile düzenli olarak yüzünüzü temizleyin. Unutmayın uçuk oluşumuna sebep veren en büyük etken stres, üzüntü ve çok fazla içine atmaktır. Ağız ve diş temizliğine de önem verilmelidir.

Uçuk İçin Hangi Doktora Gidilmeli?

Her ne kadar basit bir rahatsızlık olarak görünse de uçuğun altında yatan büyük bir sebep olabilir. Herpes simplex virüsü sürekli u çuk çıkarmanıza sebep oluyorsa doktora gitmenin vakti gelmiştir. Bu yüzden dermatoloji (cilt hastalıkları) doktoruna başvurarak detaylı bir şekilde bakılması gerekmektedir. Altındaki sebep bulunduğunda sorunu kalıcı olarak çözebilirsiniz.

Doğal Yöntemlerle Uçuk Geçirme

Bal ve Arı Sütü: bal ve arı sütünü karıştırdıktan sonra uçuğun üzerine birazcık sürdükten sonra bekleyin. Karışım bir süre sonra kendiliğinden kaybolacaktır. Bunu sabah, öğle ve akşam uyguladıktan sonra izsiz bir şekilde yara izi kaybolacaktır.

Sarımsak: her derde deva olan sarımsağı ezerek yaranın üzerine sürerek geçmesini sağlayabilirsiniz. Yarım diş sarımsağı ezdikten sonra yaranın üzerine sürün ve bekleyin. Her saat yenileyin, bunu 4 defa yapmanız yeterli olacaktır. Ayrıca her akşam yatmadan önce 1 diş sarımsak yutmak uçuk başta olmak üzere birçok hastalığın geçmesini sağlamaktadır.

Vanilya Yağ: eğer kaşıntı ve kuruluk varsa uçuk çıkacağına işarettir. Hemen vanilya yağı alarak kaşıntı ve kuruluğun olduğu yere sürün. Uçuğun çıkmasına engel olacaktır. Uçuk oluşsa bile etkisiz olacaktır ve 1 gün içerisinde kendiliğinden geçecektir.

Buz: buzluktan bir küp buz alın ve incecik bir beze sararak eriyene kadar uçuğun üzerinde tutun. İyileşmesini hızlandıracaktır. Evinde diğer malzemeler olmadığı durumda bunu uygulayabilirsiniz. İyileştiğinde iz kalmayacaktır.

Sağlık Ocağı Aile Hekimi: aile hekimine giderek yazacağı, doğal uçuk geçirici kremi kullanarak bir gecede kurtulabilirsiniz. Çok fazla uçuğa maruz kalıyorsanız kremi alarak her çıktığında 1 gün içerisinde bu durumdan kurtulabilirsiniz. (nasıl)

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.