ayakabı seçsem2

AYAKKABI SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Günümüzde ayakkabı seçimlerinize bakılarak karakter analizi yapılabilmektedir. Ayakkabılarımız bizi yansıtan önemli aksesuarlardan bir tanesidir. Aksesuar olmasının yanında, yüzyıllardır insanoğlunun hayati ihtiyaçlarındandır. Ayakkabı endüstrisi özellikle bayan ayakkabılarında çok ileri seviyede tasarımlara imza atmıştır. Günümüzde herhangi bir ayakkabı mağazasında bile onlarca çeşit ayakkabı bulmak mümkündür. Her yerde yüzlerce çeşit ayakkabı varken kendimize uygun farkımızı en iyi yansıtacak ve ayaklarınız için en sağlıklı ayakkabıyı seçmekte zorlanabilirsiniz. Bu yazımızda ayakkabı seçerken nelere dikkat etmemiz gerektiğini sizlere adım adım anlatacağız. Ayakkabı seçerken nelere dikkat etmeliyiz yazımızı okuduktan sonra ayakkabı seçerken tarzınıza uygun ve ayak sağlığınıza zararlı olmayan ayakkabıyı kolayca seçeceksiniz. Böylece hem zamandan tasarruf edecek hem de kendinize en uygun ayakkabıyı seçeceksiniz.

Ayakkabı Seçerken Uymamız Gereken Kurallar

 • Daha ince ve daha uzun görünmek istiyorsanız, kıyafetleriniz ve ayakkabılarınız ile kombine bir düz çizgi etkisi yaratmalısınız. Ayakkabılarınızı seçerken kıyafetlerinizin renk tonları ile bir bütünlük oluşturmalısınız. Hatta çoraplarınızın rengi bile oluşturduğunuzun bütünlükte çok önemlidir. Dolayısı ile ayakkabı, çorap, pantolon, etek ve ayakkabı renklerinizin bir bütün olmasına özen göstermelisiniz.
 • Eğer topuklu bir ayakkabı düşünüyorsanız ve eğer iş hayatınızda kullanacağınız bir ayakkabı arıyorsanız 8 cm den yüksek bir topuklu ayakkabıyı tercih etmeyin. İş yerlerinde genelde klasik topuklu ayakkabılar daha uygundur. Bacaklarınızı biraz daha ince ve uzun göstermek istiyorsanız 4-5 cm’lik bir topuk yeterli olacaktır.
 • Burnu açık ayakkabılar, sandaletler, dans ayakkabısı tarzda ayakkabılar iş yeri için uygun olmayabilirler. Burnu kapalı ya da aradan bantlı ayakkabılar yaz ayları için iş yerine uygun bir seçim olabilir.
 • Kış ayları için ise iş yerlerinde ponponlu kauçuk tabanlı ve püsküllü modelleri tercih etmeyin.
 • Ayakkabınız ayaklarınız ve bacaklarınıza uyumlu olmalıdır. İnce ve narin ayaklarınız varsa ince topuklu ayakkabıları tercih edebilirsiniz. Eğer ayaklarınız taraklı ise daha geniş yüzlü ayakkabıları seçebilirsiniz. Unutmadan söyleyeyim sivri burunlu ayakkabılar daha uzun, yuvarlak burunlu ayakkabılar ise daha kısa gösterir.
 • Siz fark etmeseniz de hemen hemen herkes ayakkabılarınıza bakar. Bu yüzden kaliteli ayakkabıları tercih edin. Hem bu ayakkabıları daha uzun süre kullanır hem de daha kaliteli ve daha şık görünürsünüz. Maddi durumunuza göre alabileceğiniz en kaliteli ayakkabıyı alın.
 • Ayakkabı alırken özellikle öğleden sonralarını tercih edin. Çünkü ayakta durmaktan ayaklarınız biraz şişebilir ve bu durumda ayakkabı alırsanız en zor şartlarda bile ayağınızın rahat ettiği ayakkabıyı seçmiş olursunuz.
 • Ayakkabılarınız ile çantalarınız uyumlu olmalıdır. İlla ki aynı renk olmasından bahsetmiyorum. Fakat spor ayakkabılarınız ile spor kesimli çantaları, fantezi ve zarif ayakkabılarınız için ise aynı zarafette çantalar kullanmalısınız.

Ayak Sağlığı

ayakkabı bakan kadın

Ayaklarınız bütün vücudunuzun yükünü çekmektedir. Dolayısı ile özen gösterilm;eli ve ayak sağlığı ihmal edilmemelidir. Her küçük problem için doktora başvurun demiyorum. Bazı basit yöntemler ile ayak sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Eğer ayaklarınızda nasırınız varsa, ayaklarınızı yaklaşık 2 litrelik ılık suya şampuan ekleyerek 10 dakika bekletin. Daha sonra bitkisel yağ ve krem kullanarak ayaklarınıza masaj yapın, bu ayak derinizi yumuşatmaya yardımcı olacaktır. Bu işlemden sonra poza taşı ile ayaklarınızı ovun ve ayağınızı nasırlarınızı görebileceğiniz bir şekilde yumuşak bir yastığa koyun ve nasırınızı iyice vazelinleyin. Vazelin işleminden sonra ayağınızı küçük pamuklu bir kumaş parçası ile sarın. Her banyodan sonra bu kumaş parçasını değiştirerek bir hafta boyunca uygulayın. Eğer nasırınız düzelmez ve acı devam ediyorsa muhakkak bir doktora gösterin.

Pedikür İpuçları

 • Krem veya jel kullanarak tırnak diplerinize uygulayın ve ayaklarınızı sıcak su dolu bir kapta dinlendirin.
 • Daha sonra tırnak diplerinizdeki ölü dokuyu alın.
 • Bir kat tırnak güçlendirici kullanmanız iyi olur.
 • Ponza taşı ile ayaklarınızdaki ölü deriyi temizleyin.

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.