AMERIKADA-SIRKET-KURMAK

Amerika’da Şirket Nasıl Kurulur ?

Bildiğiniz üzere PayPal Türkiye’nin yasalarına uymayınca “Kredi kartı ve kimlik bilgilerini aldığı kişilerin işlemlerini Türkiye’de bulunan serverlar üzerinden tutmak”, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Paypal’ın lisans isteğini geri çevirdi.

PayPal üzerinden ödeme alan birçok kurumu zora sokan bu durum yüzünden Amerikada şirket açarak tekrar PayPal kurulumu yapmak isteyenler için, veya şirket kurulumunu herhangi bir nedenden dolayı Amerika’da yapmak isteyenler adım adım Amerika’da nasıl Limited Liability Company (LLC) veya Corporation ( Corp.) kurulur öğrenebilirsiniz. Amerika’da şirket kurmak için Amerikan vatandaşı olmanıza gerek yok. Yabancılar Amerika’da şirket kurabilir.

Haziran 2016’da ilk ürünümüz olan Outliers Notebook’un Kickstarter’da çıkartmak için bir haftada Amerika Daleware eyaletinde LLC. kurulumunu yaptık. Bank of America’da online banka hesabımızı açtık.Şirketimiz tümü ile faal bir şekilde çalışmaktadır. Üstelik tüm süreç birkaç günde tamamlandı.

NoT: Amerika’da şirket kurmak için $500 — $1000 arası ödeme ile danışmanlık veren firmalar mevcut. Eğer ingilizce problemi yaşıyorsanız veya uzman desteğine ihtiyaç duyuyorsanız danışmanlık almanız uygun. Geri kalan tüm bilgileri bu makalede bulacaksınız.

Hangi Eyalet sizin için uygun?

Öncelikle Amerika’daki 50 eyaletin kendi kuralları ve sistemi olduğunu bilerek, en uygun eyaleti şirketiniz için seçmelisiniz. Fortune 500’e ait firmaların %60’ı ve 1,000,000 adet şirketin kurulmuş olduğu Delaware akla gelen ilk eyalet. İş yapmanın kolaylığı, az evrak işi olması ve vergisel avantajları ile Delaware, sadece Amerika’nın değil, dünyadaki birçok firmanın da genel merkezinin bulunduğu eyalet. Sadece 1209 North Orange Street adresinde 285,000 adet firma kurulu. Bu adresin bazı kullanıcıları arasında Apple, Bank of America, Berkshire Hathaway, Cargill, Coca-Cola, Ford, General Electric, Google, JPMorgan Chase, ve Wal-Mart bulunmakta. Peki Delaware’yi bu kadar cazip kılan nedir?

  1. Delaware mahkemelerinin kurumsal şirketler davaları alanında uzmanlığı

Hiçbir eyalette olmadığı kadar çok dava açılmış ve sonuçlanmıştır. Amerika’da her eyaletin kendi kuralları ve mahkemesi olduğunu düşündüğünüzde, hem bu bölgedeki hakimler, hem de avukatlar davaların çözümlenmesi için en kısa sürede aksiyon alabilmektedirler.

2. Şirket kuruluşundaki yasal kısıtlamaların olmaması

Delaware şirketlerinde bir kişi hem şirket sahibi, hem direktör hemde genel kurul üyesi olabilir. Diğer eyaletlerde bu her görev için farklı bir kişiyi görevlendirmeniz gerekebilir. Bu da fazladan evrak işi ve zaman kaybı demektir.

3. Melek Yatırımcılar ve VC yatırımcıları Delaware şirketlerine yatırım yapmaya daha yatkınlardır

Eğer firmanıza melek yatırımcı arayışı içerisindeyseniz Delaware’de C Corp olarak kurulmuş bir şirketinizin olması şansınızı arttıracaktır.

4. Gizlilik

Delaware eyaleti, şirket yöneticilerinin isimlerini halka arz etmez. Eğer şirketinizin yönetim ekibini gizli tutmak istiyorsanız, Delaware doğru eyalet.

5. Hızlı kurulum

Delaware’de aynı gün LLC veya Corp sahibi olabilirsiniz. Bu hızda başka hiçbir eyalet garantili hizmet vermemektedir.

6. Vergi

İşletmeniz hiç iş yapmasa dahi senelik vergi ödemek zorunda. Delaware için bu rakam her sene 1 Haziran tarihinde internetten ödenen $300 iken diğer eyaletlerde $800 ‘ye kadar çıkabilmektedir. Ayrıca Delaware’da LLC şirketlerine senelik vergi beyannamesi zorunluluğu olmamamakta, ve bu eyalette iş yapılmıyorsa eyalet vergisi ödenmesi zorunluluğu bulunmamaktadır.

Ayrıca şirketinizin Delaware’de kurulmuş olması, başka eyaletlerde genel merkezinizin olmasını, veya kendinizi başka bir eyalette kurulmuş bir şirket olarak göstermenizi engellemez. Hatta websitenizde Delaware’den bahsetmenize gerek bile yok ve bu durum tamamen yasal ve etik.

Bu bilgiler doğrultusunda Delaware en iyi tercih olarak durmaktadır. Bizde şirketimizi Outliers Dynamics LLC. olarak Delaware’de kurduk:

Delawarede Adım Adım Şirket Kurulumu

Öncelikle şirketinizin yapısına karar vermelisiniz. LLC olarak kurulumun vergilendirme olarak avantajları bulunmakta. Corp’lar iki kez vergilendirirken (1. Şirket olarak vergi, 2. Kişisel vergi) , LLC’lerde tek vergilendirme (Sadece Kişisel Vergi) veya çift vergilendirme’yi seçmek mümkün. Biz şirketi LLC olarak kurduk. Senelik $10 mio. satışınız yok ise LLC kurmak yönetim kolaylığı ve vergisel avantajları yüzünden uygun olacaktır.

LLC ve Corporation Avantajları

Seçiminiz her ne olursa olsun, şirket kurulumu için bu adımları takip etmelisiniz:

1.Registered Agent Seçimi

Delaware eyaleti direk sizin ile irtibat kurmaz. Kendinize bir Ajans seçmek zorundasınız. Biz en uygun olanının Delaware Registered Agent olduğuna karar verdik. LLC için kurulum ücreti $180. Bu rakama ilk yıl agency ücreti olan $45 ve Delaware Devision of Corporations’a ödenmesi gereken $90 vergi dahil. Eğer şirket kurulumunu ve evrakları üç hafta yerine 24 saate yapmak isterseniz ekstra $50, veya aynı gün yapmak isterseniz ekstra $100 ödeyebilirsiniz. Fiyat listesi $180 ‘a ek olarak bu şekilde:

Delaware Registered Agent Fiyat Listesi

Şirket kurulumu için yapmanız gerekenler oldukça basit ve yaklaşık 15 dakika içerisinde tamamlayabilirsiniz:

  1. File a Certificate of Formation with the Delaware Division of Corporations
  • In Delaware, limited liability companies (LLCs) are formed by filing a formation document called the Certificate of Formation with the Division of Corporations.

2. Include the following information in the Certificate of Formation

  • Delaware LLC name
  • Delaware registered agent and registered office address
  • Duration of LLC (most filers will simply put “perpetual”)
  • Any additional information the members wish to include
  • Date of formation and the name and signature of a person authorized to form the LLC
  • Mail or fax the completed Certificate of Formation to the Division of Corporations

2. EIN & SSN & ITIN Numaraları Alımı

Amerikada her şirketin vergi numarası olmalıdır. Employer Identification Number (EIN) — Türkiyede’ki vergi numarası olarak düşünebilirsiniz- numarası denilen bu numaraya $199 ödeyerek Agency’nizin sizin adınıza EIN almasını sağlayabilirsiniz. Ancak bu işi de kendiniz yapmak isterseniz, hiçbir ücret ödemeden, şirket evraklarınız geldikten sonra, SS4 formunu doldurarak IRS Philadelphia (Farklı ülkelerden Amerika’da kurulmuş firmalara EIN numarası veren tek IRS merkezi) merkezini direk 001(800) 829–4933 numarasından arayarak telefonda EIN numaranızı alabilirsiniz. Bunu yaparken yakınınızda fax makinesi olması ideal. Telefonda tek tek hecelemek yerine dolu SS4 formunu fax atarak zaman kazanabilirsiniz. Ancak SSN veya ITIN numaranız varsa, bu işlemi online yapmanız çok daha kolay ve hızlı olacaktır.

Eğer Social Security Numaranız (SSN)- TC kimlik no gibi düşünebilirsiniz- var ise Employer Identification Number (EIN) için ajansınıza $50 ödeyerek sizin adınıza almalarını sağlayabilir veya International Revenue Service (IRS) websitesinden online başvuru yaparak EIN numaranızı alabilirsiniz. Başvurunuz tamamlandığında sistem otomatik olarak size EIN numaranızı gösterecektir.

Ayrıca SSN numarası olmayanlar için Individual Taxpayer Identification Number (ITIN) numarası mevcut. Aslında bu numaranın şirket ortaklarından birisi tarafından alınması önemli, çünkü amerikada banka hesabı açarken, şirketin bir sorumlusunun SSN veya ITIN numarasını istiyorlar. ITIN numarası almak için bu sayfadan gerekeli adımları takip edebilirsiniz. Türkiye’de yetkilendirilmiş ajans olarak IRS’in sitesinde bir yetkili ismi karşımıza çıkıyor. Genellikle 12 hafta kadar süren ITIN numarası alımı için internetteki bilgileri takip edebilir, veya şirketinizi kurduktan sonra Türkiye’deki yetkili birim ile iletişime geçebilirsiniz.

En son güncellenme Ekim 2015

3. Sanal Ofis, Ofis Numarası ve Mail Yönlendirme Hizmetleri

Ayrıca ofisiniz için aylık $10 karşılığı telefon numarası alabilir, veya aylık $50 karşılığı sanal ofis adresi alabilirsiniz. Türkiye’de aylık sanal ofis fiyatlarının 250 TL civarı olduğunu düşündüğümüzde aslında oldukça makul bir ücret. Yine $50 karşılığı sizin adınıza gelen tüm mektupları açarak scan edip, size gönderebiliyorlar. Özellikle şirketin ilk kurulduğu ve banka kartlarının geldiği dönemde bu hizmetleri çok işe yaramıştı.

Şirket evraklarınız hazır olduğunda Delaware Registered Agent sizin kullanıcı portalinize tüm evrakları taratarak yükler. Bu taratılmış evraklar ile banka başvurunuzu yapabilirsiniz. Ayrıca tüm ödemelerinizi kredi kartı ile yapabilirsiniz. Artık şirketinizi $180 karşılığı kurduğunuza göre banka hesabı açma vaktı geldi:

4. Amerika’da Şirketinize Nasıl Banka Hesabı Açabilirsiniz?

Bizim şirket kurulumunda en fazla uğraştığımız kısmı burasıydı. Bank of Amerika online Business hesabı açmak için başvurduğumuzda önce registered agency adresimizi iş adresimiz olarak belirtmiştik. Ancak Amerika bankacılık kanunlarına göre registered agency adresiniz ile banka hesabı açamıyorsunuz. Bizde Delaware Registered Agency ‘den aylık $50 karşılığı 6 aylık kira sözleşmesi karşılığı sanal ofis kiraladık. Kendimize ait olan sanal ofis; adresi ve kontratı ile tekrar hesap açmaya çalıştığımızda hesabımız bir gün içerisinde açıldı. Kira sözleşmemizin üzerinde “Virtual Office” ibaresi bulunmadığı için aslında normal bir ofis sözleşmesinden hiçbir farkı yok. Bu kira sözleşmesi ile tüm bankalarda online hesap açabilirsiniz. Şunun farkında olmak lazım ki şirket prosedürlerine uyduğunuz sürece ve gerekli evrakları sağladığınız ;sürece tüm bankalar sizinle çalışmak isteyecektir. Banka hesabı açmak için Amerika’ya gitmenize veya danışman firmalara yüksek ücretler ödemenize gerek yok.

Kira sözleşmeniz ve SSN veya ITIN numaranız olduğu sürece tüm online bankalarda ile hesap açabilirsiniz. SSN & ITIN olmadan sadece EIN ile hasap açmak istiyorsanız, öncesinde bu bankalar ile görüşmekte yarar var. Sizin için online banking yapabileceğiniz bazı bankalar bu şekilde:

İlk olarak Bank of America ve Silicon Valley Bank’i deneyebilirsiniz. Kira sözleşmeniz ve SSN numaranız var ise Bank of America ile şansınızı deneyebilirsiniz. Eğer problem yaşarsanız ve IT firması iseniz Silicon Vally Bank ile çalışmanız uygun olur.

Alternatif olarak aşağıdaki bankaları da deneyebilirsiniz. Genel olarak şirket kurulum evraklarınız (Agency’niz size sağlayacaktır) U.S. adresi ve SSN & EIN numaraları yeterli olacaktır. Adres için kanıt isteyebiliyorlar. bu noktada Virtual Office kira sözleşmeniz yeterli olmaktadır. Aşağıda belirttiğim 2015 en iyi online hizmet veren bankalarına başvurmadan business hesabı açıp açmadığı ile ilgi görüşmenizde fayda var.

5.Senelik Vergi ve Şirket Maliyetlerim ne olacak?

Delaware ‘de şirketiniz kurulu olduğu her sene 1 Haziran’da Delaware eyalatine $300 vergi ödeyecektir. Şirket kurulumunuz 29 Mayıs olsa dahi, 1 Haziranda bu vergiyi ödemek zorundasınız. Ayrıca ajansınızın kendi belirlediği $45-$100 arası olan senelik servis ücreti var. Delaware Registered Agency’nin senelik ücreti $45 ve şirket kurulumunu onlar ile; yapasanız ilk sene bu ücreti ödemiyorsunuz. Bunlar dışında beyan ettiğiniz oranda ve senelik kazancınız üzerinden federal corporate tax ödemeniz gerekmekte. Bu verginin hangi eyalette olduğunuz ile bir ilgili yok ve; direk IRS tarafından net kazancınız üzerinden vergilendirilirsiniz. Vergi oranlarınız yaklaşık bu şekilde olacaktır:

USA Federal Tax Rates

6Fatura Nasıl Keserim?

Amerika’da kurduğunuz firmadan fatura keserken ve yollarken; herhangi bir onay, mühür veya imza almanıza gerek yok. Excel’de veya fatura programında hazırladığınız faturayı, müşterinize email atarak, veya postalayarak gönderebilirsiniz. Amerikan vergi sistemi tamamı ile beyan üzerine kuruludur. Ancak bu noktada aklınıza farklı yollar gelmesin, çünkü IRS’in sistemi vergi; beyanınız sonrası şüpheli bulduğu hesapları otomatik olarak denetlemeye geliyor. Eğer sistemde bir yanlış bulmuşlar ise, faturasını da önceden keserek sürpriz bir davet mektubu ;yollayabiliyorlar, ve suçsuzluğunuzu açıklayana dek suçlu muamelesi görüyorsunuz. Ayrıca kestikleri cezalar can yakıcı seviyede oluyor.

7Türkiye’de Hizmet Verebilir miyim, nasıl vergilendirilirim?

Bu konu başlı başına bir uzmanlık gerektirdiği ve makalemizin konusu olmadığı için detaylı bilgiyi bir uzmana sorarak edinmenizi tavsiye ederim. Ancak ön bilgi olması adına bu makaleyi okuyabilirsiniz.

Genel olarak Amerika’da şirket kurulumu basit bir işlem ve bu yazıda; bahsettiklerim dışında başka bir işlem gerektirmiyor. Danışman firmalar yukarıda yazılanlardan çok farklı bir hizmet sağlamıyorlar. Yeni kurulan firmaların en çok dikkat etmeleri gereken konulardan birisi maliyetlerini minimize etmek olduğu için, Amerika’da LLC veya Corp kurmak için belirttiğim maddeleri takip ederek $180 karşılığı şirket; kurulumunuzu yapabilirsiniz. Tükiye’de Limited veya Anonim şirket kurmanın maliyeti 4000 TL olduğuna göre, Delaware çekici bir fırsat olarak karşımıza çıkıyor. Amerika’da gelir vergilerinizi ödediğiniz ve IRS ile problem yaşamadığınız sürece şirketiniz varlığını sorunsuz sürdürecek; şartları sağladığınızda Green Kart ve vatandaşlık yolu açacaktır…

Bu yazıdaki tüm bilgiler kendi tecrübelerim ve bilgilerim ile hazırlanmış olup, uzman görüşü olarak değerlendirilmemelidir.

Amerika’da Şirket Nasıl Kurulur? makalesi ile ilgili düşüncelerinizi, yorumlarınızı ve sorularınızı paylaşıp zenginleştirmeniz ricası ile…

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.