cilt-bakimi

CİLT TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR?

Yüzümüz vücudumuzun en çok görünen yeridir. Ayrıca yüzümüz hassastır ve insanın her detaylarını gizlemektedir. Her halimiz yüzümüzden okunabilir. Yüzümüzü temizlerken yüzümüzün her yerine temizleme ürünlerinden kullanmanız yararınıza olacaktır. Kullanacağınız temizlik ürünleri kepeklenme ve yağlanmayı önleyecektir. Yüzünüzü temizlerken bez veya benzeri temizlik ürünleri yerine ellerinizi kullanmalısınız. Yıkama suyunuzun ılık olmasına özen gösteriniz. Ilık su kullanmanız sabunun yağları ve kirleri daha kolay temizlemesine yardımcı olur.Ten;

Cilt Toniği

Cilt temizliğinden sonra tonik ile basit uygulamalar yapmalısınız. Toniği pamukla yapmanız cildinizin eşit olarak temizlenmesini sağlar.

Buhar

Banyo sırasında ortamdaki buhar yüzünüz için çok çok faydalıdır. Buhar gözeneklerin açılarak çok daha derinlemesine temizlik yapılmasına olanak verir. Açılan gözenekler yapacağımız maskenin daha etkili olması için uygun ortamı sağlar.

Yüzümüzü ölü hücrelerden arındırmalısınız. Ölü hücreler cildimizin en üst tabakasındadır ve nazik bir sürtme hareketi ile arındırılabilir. Dolayısıyla sert hareketlerden uzak durmalıyız. Zorlayıcı hareketler kolayca dökülen ölü hücrelerin yanı sıra canlı olan hücreleri de zorlayacak ve kılcal damarlarınıza zarar verebilir ve koruyucu yağ tabakasına zarar vererek cildinizin tahrip olmasına neden olabilir.

Sabun

Hepimizin bildiği gibi her şeyin fazlası zararlıdır. Buna kullandığımız ve vücut temizliğimizde kullandığımız sabunda dahildir.  Nihayetinde sabun kimyasal bir maddedir ve fazlası zararlıdır. Özellikle alkali içeren sabunlar cildin kurumasına ve pullanarak dökülmesine neden olur. Bu problemin çözümü en basit bitkisel sabunları kullanmaktadır. Aktarlardan aldığımız şekilsiz ucuz sabunlar en güvenli olanlarıdır; fakat katkısız ve tamamen doğal olduğundan emin olmalısınız. Ayrıca durulamaya dikkat etmelisiniz. Cildimizi sabunladıkdan sonra iyice durulamalıyız.

cilt bakımı

Evde kendi kendinize yapacağınız basit ve doğal karışımlarla cildinizi temizleyip bakımını yapabilirsiniz.

Aşağıda vereceğim doğal karışımları evde kolayca yaparak uygulayabilirsiniz.

Temizleme sütünü parmaklarınızla ve yuvarlak hareketlerle sürünüz.

  • 1 adet salatalık, 250 gr badem yağ

Salatalık yıkayın, kabukları soymadan rendeleyin. 10-15 Dakika kaynatın ve süzgeç yardımıyla süzün. Badem ekleyin ve daha sonra cildinizi siliniz. Bu karşımı cam bir şişeye koyarak buzdolabında saklayabilirsiniz.

  • 1 salatalık, 1 Su bardağı süt

Salatalığı rendeleyin, hazırladığınız bir su bardağı sütte kaynatıp bir süzgeç yardımıyla süzün. Sabah ve akşamları bu karışımı yüzünüze uygulayın ve daha sonra güzelce cildinizi temizleyin.

  • 500 gr inek sütü, 500 gr saf alkol

Sütü kaynatmadan alkolle karıştırın ve cildinizi silin. Karışımın lekeleri de azaltan özelliği vardır. Hazırlanan karışım, kapalı bir şişede buzdolabında muhafaza edilebilir.

  • 1 adet pırasa, 1 çay kaşığı bal, Süt

Pırasanın beyaz kısımları rendeleyin, Suyu sıkıp başka bir kaba boşaltın. Bir çay kaşığı Bal ekleyip karıştırın ve cildinize uygulayın. Yarım saat bekleyin, bir pamuğu süte batırıp cildinizi temizleyin.

  • 1 bardak çiğ süt, 2 yemek kaşığı Yulaf unu, 2 yemek kaşığı alkol

Tüm malzemeleri karıştırın ve cildinizi bu karışımla temizleyin.

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.