Amerika Öğrenci Vizesi

Amerika’da herhangi bir; alanda eğitim alabilmek için; öğrenci vizesi (F-1) alınması gerekmektedir. Öğrenciler gerekli belgeler ile önceden alınmış randevu saatinde ilgili Amerikan konsolosluklarında vize; memurları ile birebir görüşme yaparak vizelerini almaktadırlar. Türkiye’de öğrenci vize başvuruları şahsen İstanbul veya Ankara’dan yapılabilmektedir.

Vize randevunuzu alabilmek için öncelikle okuldan I-20 belgenizin ;yollanmış olması gerekir. ABD hükümeti yıllar önce kurduğu öğrenci takip programı SEVIS ile vize işlemlerinin olabildiğince şeffaf olmasını da sağlamıştır. ABD’de yabancı öğrenci olarak eğitim alabilmek için size I-20 belgesi verebilecek bir program ve okul seçmelisiniz. Okulunuz kayıt işleminizi gerçekleştirdiğinde bilgilerinizi (kimlik ve pasaport bilgileriniz, alacağınız eğitim, süresi vs.) SEVIS sistemine online olarak işleyecektir. Bu bilgiler size yollanan I-20 üzerinde de yer alır. randevu sayfasına gittiğinizde online başvuru formunuzun numarası (DS 160 formu) ve I-20 belgeniz üzerinde yazan SEVIS numaranız ve okul kodunuz sorulacak ve vize ücretiniz olan 160 USD’I online olarak kredi kartınızla ödemeniz istenecektir.

Online vize başvuru formunuz olan Ds 160 formunun İngilizce olarak doldurulması gerekmektedir. Bu formda sizinle ilgili vize görevlilerine fikir verecek sorular yer alır. ABD vize görevlileri her başvuruyu kısa bir mülakata almaktadır. Bu mülakat çok kısa sürebileceği gibi oldukça detaylı da olabilir. ABD vize görevlisi belgelerinize hiç bakmadan sadece sizinle konularak karar verebileceği gibi tüm belgelerinizi alıp inceleyebilir; hatta doğruluğu araştırmak için belgelerinizi bir süre konsoloslukta tutabilir.
Vizenizin süresini yine görüşme yaptığınız vize görevlisi belirler. Bu süre alacağınız eğitim ve maddi/sosyo-ekonomik durumunuzla bağlantılı olarak 3 ay ile 5 yıl arasında değişebilir. Pasaportunuza basılacak vizenin süresi öğrenci vizelerinde çok önemli değildir. SEVIS sisteminde kaydınızın aktif olması vizenizin devam ettiği anlamına gelir. Gideceğiniz okuldaki programınız bittiğinde ABD’yi terk etmek veya yeni bir programa kayıt yaptırmak için yasal olarak 60 gün süreniz bulunur. 60 gün içinde yeni bir programa kayıt olur sanız ve okulunuz SEVIS sisteminize bunu işlerse vizeniz otomatikman devam eder.

Amerika Vize ücreti

Öğrenci vizelerinde iki farklı ücret ödenmektedir;

Vize ücreti: 160 USD- randevu alma aşamasında konsolosluğun sayfasından online olarak ödenir.

SEVIS ücreti: 350 USD (bu ücreti sadece öğrenci vize başvuru sahipleri öder. www.fmjfee.com  adresinden online olarak ödenir.

Amerika öğrenci vize başvurusu kaç günde sonuçlanır?

Amerika öğrenci vizesi başvuruları normalde mülakata girdiğiniz gün sonuçlanır. Sizinle görüşme yapan vize görevlisi başvuru sonucunuzu söyleyecektir. Ancak vizenizin pasaportunuza basılıp size en yakın PTT ofisine yollanması 2-3 iş günü sürebilir. Yoğun dönemlerde teslimat süreci biraz uzayabilir.

Öğrenci vizesi için hazırlanması gereken belgeler:

 1. En az 1 yıl geçerli pasaport
 2. Varsa eski pasaportlarınız
 3. 1 adet yakın zamanda çekilmiş; 5 x 5 cm ölçüsünde beyaz fonlu vesikalık fotoğraf
 4. Online olarak doldurulacak DS160 başvuru formu. Formu bu sayfadan doldurabilirsiniz: https://ceac.state.gov/genniv/

(Alternatif Yurtdışı Eğitim öğrencilerinin formları danışmanları tarafından doldurulacaktır)

 1. Vize başvuru ücreti (Vize ücreti 160 $ olup vize başvuru formu doldurulurken online olarak ödenir. Vize ücretinden hariç 350$ öğrenci takip sistemi olan SEVIS için ödenmelidir. ABD öğrenci vizesinin toplam maliyeti 510 $’dır. İlgili ödemelerin yapılması için Alternatif Yurtdışı Eğitim’e başvurunuz.)
 2. Size ve/vey,a ailenize ait banka hesap cüzdanı asılları vey;a banka onaylı fotokopileri vey;a bankadan alınmış güncel hesap bakiyesini gösteren mektup
 3. Eğitim alacağınız kuruluştan alınacak I-20 belgesi. Bu konuda Alternatif Yurtdışı Eğitim’e danışınız.
 4. En son okuduğunuz okula ait mezuniyet belgesi / diplomanız ( hala öğrenci olanlar için yeni tarihli öğrenci belgesi) + transkript
 5. Varsa devam ettiğiniz özel İngilizce kursları ve/vey,a almış olduğunuz İngilizce hazırlık eğitimi bilgileri
 6. Askerlik terhis / tecil belgesi
 7. Varsa evlenme cüzdanı
 8. Yurt dışındaki eğitim ve yaşam giderlerinizi karşılayabileceğinizi gösteren gelir belgeleri
 9. Çalışanlar için; eğitim süreleri boyunca iş yerlerinden izinli olacaklarını belirten yazı
 10. Varsa gayrimenkullere ait tapular, araba ruhsatı ve varsa kira gelirini gösteren belgeler (kontrat fotokopileri)

Amerika öğrenci vizesinin reddi

Amerika öğrenci vizesi başvurunuz hem ;doldurmuş olduğunuz vize formundaki bilgiler, hem hazırladığınız dokümanlar hem ;de pasaport görevlisi ile yaptığınız mülakat dahilinde değerlendirilir. Maddi olarak yeterli imkâna sahip olmayan veya eğitim sonunda ABD’yi terk etmeyeceği düşünülen başvuru sahiplerinin vizeleri reddedilebilir. Amerika vize görevlisi size ret nedeninizi açıklayabileceği gibi sadece ‘üzgünüm, uygun görülmediniz’ de diyebilir. ABD retlerinde standart bir ret mektubu verilmektedir ancak; burada açıklayıcı size özel bir gerekçe bulmak mümkün değildir. Bir yanlış anlaşılma veya durumunuzda değişiklik olduğunu ;düşünüyorsanız yeni bir başvuru yapıp bu nedenleri açıklamanızı tavsiye ederiz.

Eğer 12 haftadan daha kısa süreli ve haftada 18 saatten daha az yoğun bir eğitime katılacaksanız halen var olan ABD turist vizenizi kullanabilirsiniz. Aynı şekilde kısa sureli yaz okullarına katılacak 18 yaş altı öğrenciler turist vizesi başvurusu ile bu programlara katılabilirler.

Amerikan konsolosluğunda vize randevunuza gittiğinizde sizden parmak izi alınacaktır. Zaman zaman aynı ad-soyadı ve benzer aile bireylerine sahip kişilerin ABD tarafından aranan veya sakıncalı kişiler olup ;olmadığını anlamak adına isim soruşturması (name check) gerekebilir. Böyle bir durumda konsolosluk bünyesinde farklı bir birim araştırma yapıp sizin o kişi olmadığınızı ispatlamaya çalışır. Mehmet Yılmaz, Mustafa Yılmaz, Ahmet Kaya gibi çok yaygın olan isim ve soy adlarda bu soruşturmaya tabi tutulma ihtimali yüksektir. Bu durumda vize başvurunuzun sonuçlanması 3-12 hafta sürebilir.

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.