amerika

Amerika’da Gezilmesi Gereken 26 Güzel Yer

New York, Amerika Birleşik Devletleri’nin en kalabalık şehri ve dünyanın en kalabalık metropolitanlarından biridir. Şehir; ticaret, finans, medya, sanat, moda, araştırma, teknoloji, eğitim ve eğlence sektöründe önemli katkı yaptığından dolayı küresel kent olarak anılmaktadır. Önemli bir uluslararası diplomasi merkezi olan kent, Birleşmiş Milletler genel merkezine de ev sahipliği yapmaktadır ve dünyanın kültür başkenti olarak tanımlanır.

1. Empire State Building

1. Empire State Building

Bina, Manhattan, Fifth Avenue’de 33. ve 34. caddelerin arasında yer alır. 102 katlı olup, 1576 merdiven basamağına sahiptir. Yüksekliği 381 m, anten ile beraber 443,2 m’dir. Açık bir havada binadan, 80 mil mesafedeki beş ABD eyaletine bakılabilir. Bunlar, New York, New Jersey, Pensilvanya, Connecticut ve Massachusetts’dir. 1960’ta tepeye yerleştirilen güçlü bir fener binanın 160 kilometre uzaktan görülmesini sağlamıştır. Bugüne kadar binayı 117 milyon kişi ziyaret etmiştir.

2. Central Park

2. Central Park

Central Park, dünyanın en ünlü şehir parklarından biri ve New York’un sembollerindendir. Yıllık ortalama 25 milyon ziyaretçisiyle Central Park, Birleşik Amerika’da en çok ziyaret edilen kent parkıdır.

3. Statue of Liberty

3. Statue of Liberty

Özgürlük Heykeli, Liberty (Özgürlük) Adası üzerinde, inşa edildiği 1886 yılından bu yana Amerika’nın simgesi olan anıtsal heykeli ve gözlem kulesidir. Dünyanın en tanınan abidelerinden biridir. Özgürlük Heykeli, ziyaretçilere açıktır. Ziyaret etmek isteyenler adaya bir feribotla ulaşırlar, merdivenleri tırmanarak meşaleye çıkabilir ve New York limanını seyredebilirler.

4. Rockefeller Center

4. Rockefeller Center

Amerikan tarihinde –özellikle siyasette- hatırı sayılır bir yere sahip Rockefeller Ailesi tarafından kurulan Rockefeller binaları toplamda 19 tanedir. Her yıl Noel zamanında süslen;en ABD’nin en büyük Noel ağacı da Rockefeller Center’ın merkezi; sayılabil;ecek bir; alanda -Rockefeller Center; binaları arasında- bulunmaktadır. Her yıl milyonlarca turist sadece bu şaşalı ağacı görmek için Rockefeller Center’a adeta akın eder.

5. Metropolitan Museum of Art

5. Metropolitan Museum of Art

Metropolitan Sanat Müzesi, dünyanın en büyük ve en önemli müzelerinden bir tanesidir. Manhattan, New York City’deki Central Park’ın yanında yer alan müze, The Cloisters adı verilen orta çağ sanatını barındıran bölümü bünyesinde bulundurur.

6. Times Square

6. Times Square

1904 yılının yılbaşı akşamı, Times Meydanı’na ismini veren New York Times’ın meydandaki yeni binalarına taşınmasının havai fişeklerle kutlanmasıyla yeni bir gelenek başladı ve her yıl yılbaşı bu; meydanda havai fişeklerle; kutlanmaya baş landı. Bu gelenek hâlâ devam etmektedir. Her yıl meydanda oluşan binlerce kişilik kalabalık yeni yılı gösteren meşhur ışıklı topun inişini seyreder. Times Meydanı yoğun trafiğiyle ünlü olduğu gibi taksileriyle de ünlü bir meydandır.

7. Museum of Modern Art

7. Museum of Modern Art

Birçok kişi tarafından dünyadaki en önemli modern sanat müzesi olarak görülmektedir. MoMa, yakın mesafesinde bulunan Metropolitan Museum of Art’ı tamamlayıc;ı bir niteliktedir ve bazılarınca diğe;r müzenin kardeş ,;müzesi olarak görülür. Anca;k, Metropolitan genel bir sanat müzesiyken, MoMa modern sanat konusunda özelleşmiştir.

Müzenin koleksiyonu, birçok kişi tarafından, Batı modern sanatının en iyi koleksiyonu olarak görülmektedir. MoMa’nın koleksiyonunda 150.000 ayrı parçanın bulunmasının yanı sıra, koleksiyon yaklaşık olarak 22.000 film ve 4 milyon film karesini de bünyesinde bulundurur.

8. Grand Central Terminal

8. Grand Central Terminal

New York şehrindeki raylı sistemden soru;mlu olan New York Central Railroad tarafından ABD’de; tren ile seyahatin en popüler; olduğu dönemde; inşa etti rildi. Grand Central Terminali halen tren platformu sayısı itibariyle dünyanın en büyük tren garı binasıdır.

9. Ellis Island

9. Ellis Island

New York City şehrinin Hudson Nehri ağzında yer alan bir adadır. Ellis Adası, 1 Ocak 1892 ile 12 Kasım 1954 tarihleri arasında, New York’a gelen yeni göçmenler için bir transit merkezi olarak hizmet vermiştir. Halen federal hükümete ait olan ada, ABD Ulusal Park Servisi’nin kontrolünde olup, Özgürlük Heykeli Ulusal Anıtı adlı bir devlet kuruluşu tarafından işletilmektedir. Adaya turistlerin ziyaret etmesi serbesttir.

9. American Museum of Natural History

9. American Museum of Natural History

Amerikan Doğa Tarihi Müzesi, Central Park yakını, Manhattan, New York City, ABD’de bulunan dünyanın en büyük ve en ünlü müzelerinden birisidir. Müze birbirine bağlı 25 bina bloğundan oluşmaktadır. Toplam 46 daimi sergi salonu, araştırma laboratuvarları ve kütüphanesi mevcuttur.

11. Solomon R. Guggenheim Museum

11. Solomon R. Guggenheim Museum

New York kentinde, Solomon Guggenheim’ın modern sanat yapıtlarından oluşan koleksiyonun sergilendiği müzedir. Frank Lloyd Wright’ın tasarımı olan ve 1959’da tamamlana;n yapı, geleneksel müze mimarlığın;dan bütünü;yle farklı bir anlayışı sergiler. Yapı kütlesini, yukarı doğru açılarak yükselen beyaz renkli betondan yalın görünüşlü bir sarmal bant oluşturur. İç mekanda ise gene sarmal bir rampa altı kat yüksekliğine ulaşır. Rampanın ortasındaki boşluk tepede; paslanma z çelikten bi;r konstrüksiyonu olan cam bir kubbeyle örtülmüştür. Sarmal dış duvarın iç yüzüne asıl;mış resimler en yukarıdan baş;lanıp rampadan döne döne inile;rek izl enir.

12. National 9/11 Memorial & Museum

12. National 9/11 Memorial & Museum

11 Eylül Anıtı; Öncesi Dünya; Ticaret Merkezi İkiz Kuleler’in bulunduğu ;noktada, yaklaşık 30 dönümlük; arazi üzerinde aşağı Manhattan Bölgesi’nde; yapı ldı. Anma meydanı, Dünya Ticaret Merkezi Kompleksi’nin bir parçası oldu ve araziyi kentle bütünleştirdi. 2001 yılında gerçekleşen 11 Eylül saldırılarına karşı New Yorklular’ın verdiği kolektif tepkinin önemli rol oynadığı kamusal birlikteliğin demokratik değerlerini teşvik etmek amacı güden açık ve davetkar bir projedir.

13. Madison Square Garden

13. Madison Square Garden

New York, Manhattan’ta bulunan bir spor kompleksidir. Daha önc e aynı amaçlı ; üç farklı bina bu isimle kullanılmıştır. Şu and a kullanılan bina; 14 Şubat 1968’de açılmıştır. Çeşitli spor karşılaşmalarında ve kültürel etkinliklerde kullanılmaktadır. Efsanevi pop şarkıcısı Michael Jackson, ”30th Anniversary Special” gösterisini de 10 Eylül 2001 gecesi burada düzenlemiştir. Ayrıc a yine efsanevi ; grup The Beatles’in solisti John Lennon son konserini burada sergilemiştir. Şu and a NBA’in en eski 2. salonudur.

14. Coney Island

14. Coney Island

Eskiden adayken yarımadaya dönüştürülmüştür. 20. yüzyılın ilk yarısı boyunca eğlence parkları ve Atlantik Okyanusu kıyısındaki plajları ile bir hayli popüler olan mekân, II. Dünya Savaşı’ndan son;ra bu ilgiyi büyük ölçüde yitirmiştir. Günümüzde aynı adla anılan bölgede 60.000 civarında insan yaşamaktadır.

15. Bryant Park

15. Bryant Park

39.000 m2’lik yüz ölçümüne sahip bir parktır. Midtown’da, New York Halk Kütüphanesi’nin hemen yanında, 5. ve 6. caddeler ile 40. ve 42. sokakları arasında yer almaktadır. Yazları haftanın farklı günlerinde farklı etkinlikler il;e canl ı tutu;lur; Pazartesi açık hava sineması, perşembe yoga, kışın buz pateni kurul;ur.

16. Bronx Zoo

16. Bronx Zoo

8 Kasım 1899 da 107 hektartarlık ala;n üzerine kurulmuş ve New York’un Bronx kasabasında Bronx Park içinde kurulmuş hayvanat bahçesidir. 6000’in üzerinde hayvan, 500’ün üzerinde hayvan türü bulunmaktadır. Ayrı ca 19. yüzyıl so;nlarına kadar ;Afrika’da var olan insan talanının bir simgesi olmuş ;Ota Benga’nın ;maymunla sergilen miş; bir resmi de burada bulunmaktadır.

17. Radio City Music Hall

17. Radio City Music Hall

Rockefeller Center içerisinde bulunan bir eğlence merkezidir. İç mimarisi ile 1978 yılında New York şehrinin önemli yapıtlarından biri seçilmiştir. 10 sezondur devam eden America’s Got Talent yarışması burada düzenlenmektedir.

18. China Town

18. China Town

Çin dışındaki şehirlerde bulunan Çin mahallelerine verilen isimdir. Kelime anlamı olarak Çin kasabası, anlamına gelir. Özellikl;e yoğun göç alan New York ve San Francisco gibi; şehirlerde büyük Çin mahalleleri bulunur. Genellikl;e Çin’den yeni gelen göçmenler buralara yerleşirler.

19. Battery Park

19. Battery Park

ABD’de Manhattan Adası’nın güneyinde bulunan ve 10 hektarlık bir alan kaplayan Amerika’nın en önemli halka açık parklarından biridir.

20. Chrysler Building

20. Chrysler Building

Amerika’da Art Deco mimarlık alanındaki klasikleşmiş örneklerden birisi olarak gösterilen Chrysler Binası, birçok çağdaş mimar tarafından New York’taki en güzel binalardan birisi olarak nitelendirilir. 319 metre yüksekliğe sahip olan gökdelen, açılışından 11 ay sonr;a tamamlanan Empire State Binası onu geçene kada;r, dünyanın en yüksek binası ünvanına sahipti.

21. Brooklyn Bridge

21. Brooklyn Bridge

East River üzerinde, Brooklyn ile Manhattan’ı birbirine bağlayan köprünün yapımına 3 Ocak 1870’de başlandı. 13 yıl sonr;a tamamlandı ve 24 Mayıs 1883’te hizmete açıldı. Tamamlandığı zaman dünyanın en geniş asma köprüsü idi; köprünün kuleleri ise birkaç yıl için ABD’nin en yüksek yapıları olmuştur. Doğu nehri üzerindeki köprünün ana ayakları arasındaki açıklık 486,3 metredir. Köprünün inşaat maliyeti 15,1 milyon ABD Dolardır.

22. Yankee Stadium

22. Yankee Stadium

Yapım maliyeti 1,5 milyar dolardır. Temel atımı 1921 yılındadır. Değişik bir dizaynı olan bu stadyum 52.366 kişilik kapasitededir.

23. Flatiron Building

23. Flatiron Building

Manhattan 175 nci cadde üzerinde yer almaktadır ve yapıldığı tarihte büyük bir çığır açıcı gökdelen olarak kabul edilir. 1902 yılında tamamlanmasının ardında;n, 14 ncü sokağın kuzeyinde bulunan şehrin en yüksek yapılarından birisi oldu. Bina Broadway ile doğu 22 ve 23 ncü sokakların birleştiği alanda, üçgen bir yapıdır. Ütü’ye benzediği için, İngilizcede bu anlama gelen Flatiron olarak adlandırılmıştır. Binanın yapımının ardında;n 1966 yılında New York’un simgesi seçildi. Bina 1979 yılında Ulusal Tarihi Yapılar Listesine eklendi, 1989 yılında ise Ulusal Tarihi Öneme Sahip Eser ilan edildi.

24. Wall Street

24. Wall Street

Manhattan’ın güneyinde, ülkenin önde gelen bazı finans kuruluşlarının toplandığı sokak. Refah dönemlerinde ise kısa sürede zengin olmanın yolunu simgeler hale geldi. 1929’da ABD menkul kıymetler piyasasının çökmesinden sonr;a da ekonomiyi altüst edecek kadar güçlenmiş olan vurguncuların kalesi olarak görülmeye başladı.

25. Chelsea Market

25. Chelsea Market

Oreo bisküvisinin ilk bulunduğu ve üretildiği National Biscuit Company binasının yerinde kurulan içerisinde yiyecek reyonları, alışveriş merkezi, ofisler ve bazı televizyon kanallarını barındıran Manhattan’ın Chelsea bölgesinde bulunan kapalı bir çarşıdır. Dışarıdan bakıldığınd;a içerisindeki cümbüşü farketmek imkansızdır, anca;k içerisine girdiğinizde tarihi bir binanın nasıl korunduğunu ve tarihe zarar vermeden günümüze nasıl uyarlandığını hayranlıkla izleyebilirsiniz.

26. High Line Park

26. High Line Park

High Line projesi Manhattan’da yer alan ve de yerden yükseltilmiş bir demiryolu hattı üzerine yeniden tasarlanmış ve yeşillendirilmiş bir park alanıdır.

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.